1 kwietnia weszła w życie ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. W ustawie tej zostały m.in. określone zasady i procedury wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych oraz przy wykonywaniu polowania, które znacznie odbiegają od dotychczasowych zasad szacowania. Szacowania szkód będzie dokonywać zespół, w skład którego wchodzą: przedstawiciel gminy właściwej we względu na miejsce wystąpienia szkody, przedstawiciel zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego oraz właściciel albo posiadacz gruntów na terenie których wystąpiła szkoda wyrządzona przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania. W przypadku, gdy nie zostanie wniesione odwołanie, dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego będzie wypłacał w terminie 30 dni odszkodowanie.
W nawiązaniu do licznych pytań zadawanych przez rolników, którzy mają wątpliwości, gdzie mają udać się w celu zgłoszenia szkód łowieckich informujemy, że w świetle interpretacji Ministerstwa Środowiska zgodnie z nowymi przepisami wnioski o oszacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych od 1 kwietnia 2018 r. powinny być składane do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Przedmiotowy wniosek musi zawierać przede wszystkim: imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę, numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, miejsce wystąpienia szkody, rodzaj uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
Zgodnie z zapisami wskazanej wyżej ustawy – szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania dokonuje zespół wyżej wspomniany.